Ak chcete mať svoje financie pod kontrolou mali by ste si vytvoriť taký rozpočet, ktorý by verne zobrazoval vašu finančnú situáciu. Vyhnete sa tak neúspechu pri jeho dodržiavaní, alebo chaotickému hospodáreniu.
1. Ako prvé by ste si mali zosumarizovať všetky svoje príjmy. Sem patria mzdy, prémie, materská, dôchodky aj príležitostné príjmy. Ak niektoré z nich nedostávate pravidelne, je potrebné si vypočítať alikvotnú čiastku na jeden mesiac.
2. Následne by ste si mali spraviť zoznam svojich výdavkov. Mal by obsahovať všetky faktúry ako napr. plyn, elektrina, mobilní operátori, televízia, internet… Ďalej sem patria pôžičky, hypotéky, nájomné, školské poplatky, poplatky za stravovanie detí, doprava, poistenie atď. Nasledujú nepravidelné výdavky ako nákup potravín šiat, časopisov, výdavky na šport a relax. Nemali by ste zabúdať ani na dane, napr daň za psa či za nehnuteľnosť, rozpočítaná na mesiace.
3. Vypočítajte si rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Ak je kladný, tak hospodárite dobre. V tomto prípade by ste si mali tvoriť rezervu na horšie časy. Ak je záporný, čo je na Slovensku častejšia možnosť, musíte tento problém akútne riešiť.
Máte viacero možností:
· uskromniť sa a tým znížiť svoje výdavky
· zvýšiť svoje príjmy, napr. nájsť si vedľajší úväzok
· požiadať banku o úver či kontokorent ( túto možnosť by ste mali podrobne zvážiť a pristúpiť k nej len ak ste si istí, že ide o mimoriadnu situáciu, ktorú momentálne neviete ináč vyriešiť a zároveň Vám prinesie v budúcnosti úspory ktorými budete vedieť pokryť bankové splátky )
4. Skúste prehodnotiť svoje výdavky. Vyčleňte tie, ktoré sú nevyhnutné a tie, ktoré sú vedľajšie, skúste znížiť. Napríklad tým že nájdete rovnaký alebo podobný tovar za nižšiu cenu. Alebo kupujte drahšie veci na splátky.
5. Posledný krok je kontrola. Mali by ste vždy vyhodnotiť uplynulý mesiac, či sa Vám podarilo splniť Vaše plány. Ak áno, môžete byť na seba hrdí, ak nie tak by ste mali v nasledujúcom mesiaci znovu prehodnotiť problémové miesta Vášho rozpočtu.